
Lakásunk helyes megvilágítása kulcskérdés a használhatóság, látvány, otthonosság és kellemes közérzet szempontjából. Gondolom, mindenki tapasztalta már, milyen kellemetlen egy olyan helyiségben botorkálni, ahol a csillár öt izzójából csak egy világít, vagy milyen disszonáns érzést tud kelteni egy méretes étkezőasztal felett lógó egyetlen étkező lámpa, kicsi búrával árválkodva.
A természetes fény, illetve a mesterséges világítás alapfeltétele annak, hogy környezetünket érzékelni tudjuk, hogy benne a szükséges tevékenységeinket elvégezhessük, egyáltalán, hogy éljünk. Gyakran azonban nem bánunk jelentőségéhez mért odafigyeléssel a tervezés és kivitelezés során a világítással. Igaz ugyan, hogy elsősorban funkcionális szerepe van, de jobban járunk, ha a fényre is úgy tekintünk, mint egy berendezési eszközre.
Tökéletes világításunk akkor lesz, ha
Funkció
A világításnak a lakásban végzett állandó és alkalmi tevékenységeket egyaránt ki kell szolgálnia. A világítótestek elhelyezkedése, formája, a bennük lévő fényforrások fényének erőssége, színárnyalata, ezek összefüggése a berendezéssel együttesen járul hozzá a megfelelő látási körülményekhez. A jól megválasztott világítás megnyugtat és pihentet, segíti a koncentrálást, és lehetővé teszi, hogy munkánkkal gyorsan végezhessünk. A nem megfelelő viszont az előbb felsoroltaknak éppen az ellenkezőjét éri el.
Ahhoz, hogy otthonunk minden helyisége jól használható és kellemes hangulatú is legyen, központi és helyi világításra egyaránt szükség van. Az erősebb, központi fény biztosítja a megfelelő mértékű általános fényt, míg a helyi világítással egyes konkrét tereket világítunk meg a lakásban (pl. konyhapult, íróasztal) funkcionális céllal, vagy hangulatot teremtünk, dekorációt hangsúlyozhatunk a lakásban.
A központi világítás, ami többnyire valamilyen mennyezeti lámpa szokott lenni (például csillár, spot lámpa, mennyezeti led panel esetleg beépített spotok stb.) funkcionális szerepet tölt be, feladata, hogy minden térben biztosítsa a megfelelő általános világítást. Azaz elegendő fény legyen ahhoz, hogy például az előszobában megfésüljük a hajunkat és megtaláljuk a fél pár kesztyűnket, vagy a nappaliban este is felporszívózhassuk a szőnyeget.
A kellemes, meghitt hangulat elérése érdekében és speciális tevékenységekhez (olvasás, írás, kézimunka stb.) minden helyiségben szükség van az általános világítás mellett helyi fényekre is. Ha nem vagyunk aktívak egy adott helyiségben, ott elegendő egy gyengébb hangulatvilágítás is (pl. indirekt fényű fali lámpa), vagy egy-egy lokális fényforrás (például állólámpa a kanapé mellé, olvasólámpa a hálószobába vagy konyhapult világítás a felső konyhaszekrény aljába építve), ami megvilágítja a térnek azt a szegletét, ahol éppen tartózkodunk.
Különösen kedvelt hangulatteremtő eszköz a közvetett fényt kibocsátó fali lámpa. A fénynyaláb a falat világítja meg, ahonnan visszaverődik. Az így keletkező lágyabb, szórt fény jól visszaadja a környezet színeit és a szemnek is kellemes. Egy fali lámpa bárhol megállja a helyét, ahol szükségünk van egy kis plusz fényre. Lehet például olvasólámpa a hálószobában vagy fürdőszoba lámpa a tükör mellé.
A különböző típusú lámpák különféle típusú megvilágításra alkalmasak. Nem mindegy például, hogy a fénye merre irányul. Tipikusan felfelé világító lámpatest például a csillár. Több, átlátszó búrából áradó fényét a plafon felé szórja, ahonnan visszaverődve szétszóródik és egyenletes, kellemes, nem kápráztató fénnyel világítja meg a helyiséget. Épp ezért alkalmas nagyobb terek, például nappalik központi fényforrásának. Egy asztali lámpa ellenben átlátszatlan burája miatt csakis lefelé, az asztal lapja felé világít erős, koncentrált fénnyel, ezzel töltve be feladatát. Mindig az adott funkció szabja meg, hogy milyen típusú lámpa szükséges. Egy étkezőasztalhoz például nem megfelelő olyan, amelynek felfelé irányul a fénye.
Esztétika
A lakberendezés egyik alaptétele, hogy minden helyiségben szükséges 1-2 (de nem több) fókuszpontot kijelölnünk, ami hangsúlyos, figyelemfelkeltő, amin megpihen a tekintetünk. A berendezés többi részét viszont semleges darabokból ajánlott összeállítani, így érhető el a harmonikus összhatás. A lámpák ideális eszközök a fókuszpontok kialakításához. Minden fókuszponttá kinevezett tárgy még hangsúlyosabbá tehető és teendő megfelelő megvilágítással (ehhez ideális a spot lámpa), illetve maga a lámpa is lehet fókuszpont. Ideális lehet erre a szerepre egy-egy dekoratív csillár, karakteres megjelenésű design állólámpa, vagy asztali lámpa. Nem kihasználni a dekorálásnak ezt a lehetőségét olyan, mint nem feltenni az estélyi ruhához a hozzá illő ékszert. A mennyezeti lámpa kiválasztásakor gyakori hiba, hogy a helyiség méretéhez képest túl kicsi lámpát választunk. Ez problémás a funkció szempontjából is, hiszen valószínűleg kevés lesz a fény, és látványra is nagyon zavaró. Állandó az érzés, hogy valami nem stimmel, de nem tudjuk megmondani az okát.
Hangulat
Az otthon a pihenés, feltöltődés helye. A meghitt, barátságos hangulat létrehozásában az egyik legfontosabb eszköz lehet a világítás. Segítségével bizonyos tárgyakat, képeket vagy növényeket a megvilágítás által kiemelünk, ilyenkor maga a lámpa szinte észrevétlen. Pedig ilyen esetben is lehet maga a lámpa is a dekoráció: formájával, fényével, színével.
Melyik helyiségbe mit?