

Egy jó asztali lámpa éppúgy nélkülözhetetlen az iroda megfelelő megvilágításához, mint egy erős mennyezeti led panel. Okos világítás kiépítésével pedig már gondolkodnunk sem kell, mert a lámpa magától érzékeli a környezet megvilágítását, és automatikusan beállítja a szükséges fényerősséget, sőt magától kikapcsol, ha eltávozunk munkaállomásunk közeléből. Meglehetősen borsos ára miatt egyelőre még nem nagyon terjedt el. Helyette a legtöbb helyen még saját kezűleg nyomjuk meg az íróasztal lámpa bekapcsoló gombját, vagy a mennyezeti led panel kapcsolóját, ha odakinn szürkül, és több fényre van szükség.
Az irodai környezet sokféleképpen befolyásolhatja a dolgozók közérzetét és teljesítményét. A megfelelő méretű, átgondoltan kialakított tér, az ergonomikus munkaállomás, a jó kávé, a friss és megfelelő hőmérsékletű levegő, valamint a falak színe és a világítás is mind-mind hatással van munkahelyi teljesítményünkre és közérzetünkre. A professzionálisan megtervezett és kivitelezett világítás például kulcsfontosságú, hiszen a látás által gyűjtjük be az információk 80 százalékát. A világítótestek, fényforrások elsősorban funkcionális tárgyak és csak másodsorban dizájnelemek. Fontos, hogy minden célra a megfelelő világítótestet válasszuk. Ebben a bejegyzésben az irodai világítás témakörét járjuk körül.
Miért fontos a megfelelő irodai világítás?
Biztosan mindenki tapasztalta már, hogy egy rosszul megvilágított irodában nagyobb eséllyel kapunk fejfását vagy fáradunk és álmosodunk el idő előtt. Ez nem véletlen, hiszen a fény befolyásolja a melatonin nevű hormon termelődését, amely az éberségért felelős. Ha félhomály van körülöttünk, az agyban lévő tobozmirigy termelni kezdi a melatonint, így egyre inkább álmosak, fáradtak leszünk. Éppen ezért fontos, hogy minden munkahelyen rendelkezésre álljon a megfelelő erősségű világítás, amelynek mértékét egyébként az MSZ EN 60598-1 nevű, a munkahelyi megvilágítás követelményeit tartalmazó szabványban határozták meg. A gyenge világítás amellett, hogy balesetveszélyes környezetet eredményez, rontja a hatékonyságot is. Kevés fény esetén ugyanis csökken a precizitás, romlik a látás, hamar fellép a fáradtság. De a vakítóan erős, szemlápráztató világítás szintén árthat a munkának és az egészségnek is.
Mint a fentiekből már kiderült, ügyelni kell arra, hogy a munkakörnyezet ne legyen se túl-, se alulvilágítva, és ne legyen túl nagy a kontraszt a megvilágított és az árnyékban lévő területek között, mert az emberi szem a túl nagy fénykülönbséget is nehezen tolerálja. (Gondoljunk arra, milyen kellemetlen, mikor egy sötét szobában hirtelen felkapcsolják a villanyt.)
Ma már a legtöbb munkahelyen számítógépeken dolgoznak az emberek. Ha túl erős az általános világítás az irodában, akkor kicsi lesz a kontraszt a monitoron, ami nehezíti a koncentrációt. A túl alacsony fokú általános világítás pedig amellett, hogy álmosít, igencsak megnehezíti a papíralapú munkát. Azt is vegyük figyelembe, hogy az idősebb dolgozóknak több fényre van szükségük ahhoz, hogy jól lássanak, mint a fiataloknak.
Mennyi fény az ideális?
Mind a természetes, mind a mesterséges fénynek nagy szerepe van a minőségi, egészséges munkahely kialakításában. A különböző jellegű tevékenységek más típusú és erősségű fényt igényelnek. A nem tartós munkavégzésre szolgáló terekben (pl. tárgyaló, konyha, étkező, irattár stb.) a 300 lux fényerősség tekinthető ideálisnak. (A lux a megvilágítás mértékegysége, az egy négyzetméterre jutó fénymennyiséget jelenti. A nappali fénynek 100 lux felel meg.) Egy munkaállomás, íróasztal esetében ez az érték kb. 500–750 lux körül van. Ennyi fény mellett már a papírokkal is jól boldogulunk, és számítógéppel is hatékony munkát végezhetünk, mivel a munkavégzés megvilágítás szempontjából egészségesnek tekinthető. Minél több a természetes fény, annál kevesebb mesterséges világításra van szükség. Ez attól is függ, hogy milyen színű, felületű a környezetünk. Például egy fehér, világos fal a fény 50 százalékát is visszaverheti, és az ablak tükröző felülete is hasonló értékkel bír. Míg a bútoroké 25–45 százalékos. Szóval, ha az irodában világos tárgyak vesznek körül minket, kevesebb megvilágítás is elegendő lehet.
A túlzottan erős fényforrások használata is gyakori hiba, sokkal gyakoribb, mint a gyenge megvilágítás. A vakító fény komolyan rontja közérzetünket és persze hosszú távon a szemünket is.
A megfelelő színhőmérsékletre is ügyeljünk az irodai világítás kiválasztásánál. A legideálisabb a semlegesfehér fény. A melegfehér fény nyugtató, altató hatása miatt nem alkalmas, míg a hidegfehér hosszú távon fárasztja a szemeket.
Milyen lámpák ideálisak az irodába?
Mint minden más térben, az irodában is szükség van általános és helyi világításra. A mennyezeti fényforrás adja az általános világítást, biztosítja, hogy az általános tevékenységekhez mindenhol legyen elegendő fény.
A fényforrások területén a kínálat végtelen. A praktikus használhatóság mellett az esztétikum is fontos szerepet játszik. A Netlámpa kínálatában mindenféle stílusban és árkategóriában kapható asztali lámpa, mennyezeti ledpanel és jelzőfény, egyszóval minden, ami az irodai világításhoz szükséges.