Asztali lámpa

Asztali lámpa

3
1,2,3,4(127 termék)
-- Ft
TRIO R50381101 Vento asztali lámpa
-- Ft
TRIO 508300131 Kimi 42W E27 fehér asztali lámpatest
-- Ft
TRIO R52411106 Rennes 4W 350lm 3000K króm asztali lámpatest
-- Ft
TRIO R50161002 Nina 28W E14 fekete asztali lámpatest
-- Ft
TRIO 5027011-17 Pronto 18W E27 többszínű asztali lámpatest
-- Ft
TRIO R55220101 Cactus 29,5 cm USB asztali lámpa
-- Ft
TRIO R50231002 Dosy fekete asztali lámpa
-- Ft
TRIO R52641106 Smiley asztali lámpa
-- Ft
TRIO R52461106 Skull asztali lámpa
-- Ft
TRIO R52431187 Boa titán asztali lámpa
3
1,2,3,4(127 termék)

Az asztali lámpa minden lakás alapkelléke

Asztali lámpa gyakorlatilag minden lakásban, munkahelyen megtalálható. Nem véletlenül. Az egyik legpraktikusabb, leghasznosabb lámpatípus, amely nem csak íróasztalon használható.

Aki próbált már asztalnál ülve dolgozni, írni, olvasni vagy varrni úgy, hogy csak a mennyezeti lámpa világított a szoba közepén, az tudja, hogy az asztali lámpák nélkülözhetetlenek, szükségességük hangsúlyozása nem egy marketingfogás. A szoba plafonjának közepén található mennyezeti lámpa vagy csillár – bármekkora fényerővel rendelkezik is – nem képes az asztalnál (a központi fény alatt, esetleg annak háttal) ülő előtt lévő területet megvilágítani. Saját testünkkel is árnyékoljuk a fényt, így egy sötét öböl keletkezik előttünk, és éppen ebben az öbölben található az a tárgy, amit a legjobban kellene látnunk. Ezt a problémát csak egy helyi, funkcionális világítás – például íróasztal lámpa – bevetésével orvosolhatjuk.

Az asztali lámpa a funkcionális világítás eszköze, így a legfontosabb elvárás vele kapcsolatban, hogy megfelelő erejű, irányú és színhőmérsékletű helyi fényt biztosítson.

Egyéb szempontok íróasztal lámpa vásárlásakor:

  1. Az ergonómia szempontjából az az ideális, ha a világítótest fénykibocsátási magassága egybeesik az asztalnál ülő szemmagasságával. Ez egy gyerek és egy felnőtt esetében akár 60 cm különbséget is jelenthet. Vagy gyermekünk növekedését követve cseréljük a lámpákat, vagy állítható magasságút vásárolunk. Ezeknél az izzót tartó kar magassága szabályozható, többnyire gégecsöves vagy rugós-karos mechanikával az asztalnál ülő testméretéhez igazítható.
  2. Hasznos, ha a lámpa feje mozgatható, állítható, mert így mindig a megfelelő helyre irányíthatjuk a fényt.
  3. Előnyösebb, ha a lámpabúra anyaga átlátszatlan, például fémből készült, mert ebben az esetben biztosan a megvilágítandó terültre koncentrálódik a fény.
  4. A hagyományos konstrukciójú, cserélhető izzóval működő lámpák előnye, hogy ha kiég, kicserélhetjük a villanykörtét, vagy ha az előző valamiért nem volt megfelelő, más erősségűt, színárnyalatút választhatunk. Hátránya, hogy a megvilágított terület nagyjából kör alakú (ha az izzó fénye egyenesen az asztalra irányul), ezért elnyújtott, hosszúkás terület (pl. több könyv, füzet egymás mellett az asztalon) megvilágítására nem minden esetben alkalmas.
  5. A beépített LED-es asztali lámpa előnye, hogy a LED-panelek használatával a fénycsóva szélesebb területre, hosszanti irányban is elnyújtható, így hosszúkásabb munkafelület is jól megvilágítható vele. Hátránya, hogy a fényforrás nem cserélhető, ezért amikor kiég, az egész lámpát kidobhatjuk. A beépített LED izzók fényének színe a hidegfehér-természetes-melegfehér skálán többnyire szabályozható, így mindenki kiválaszthatja a számára legkellemesebbet, legmegfelelőbbet.
  6. Fényszín tekintetében a leginkább ideális asztali lámpa fénye a semleges, természetesfehér (4000K), amelynek a színvisszaadása is a legjobb. A melegfehér (2700–3000 K) sárgás, barátságos fény jó közérzetet biztosít, kellemes a szemnek, ugyanakkor álmosíthat, a koncentrálást nem feltétlenül segíti elő. Hidegfehér (6000–6500 K) fényben könnyebben megy a koncentrálás, az összeszedett munka, de hosszú távon a közérzetünknek nem a legideálisabb. Nincs általános szabály, mindenkinek magának kell kikísérleteznie a megfelelő fényszínt.
  7. A szemnek legideálisabb fényerősség íróasztali munka esetében maximum 60 W hagyományos izzó esetén (ledeknél ez kb. 750 lumen). Az erősebb fény nem segít, sőt rosszat tesz: kápráztat, elvakít, megterheli a szemet.
  8. A LED további előnye, hogy nem melegszik fel, ezért kevésbé balesetveszélyes.
  9. A csíptetős vagy satuval rögzíthető asztali lámpa praktikus, és helykihasználás szempontjából is hasznos, mert szinte nem foglal helyet az íróasztalon, és feldönteni sem lehet. Az íróasztal felett vagy mellett lévő polcra is felszerelhetjük a lámpát, így helyet nyerünk az asztalon. Ha a talpas, álló kivitel mellett döntünk, akkor ügyeljünk arra, hogy a talp elég nehéz legyen ahhoz, hogy a lámpát (bármilyen helyzetbe állított burával) fixen megtartsa.
  10. Az íróasztal lámpa elhelyezésének ideális módja, hogy a fény az írókézzel ellentétes irányból érkezzen, mert így karunkkal, testünkkel nem akadályozzuk a fény áramlását. Tehát jobbkezeseknek balról jöjjön a fény, balkezeseknek jobbról.

Sokan pusztán a látvány, a design alapján döntenek, ami valóban fontos, hiszen egy minőségi anyagokból készült, jó tervezésű íróasztal lámpa a szoba dísze, fókuszpontja is lehet. De a legfontosabb mégis a használati érték. Olyat válasszunk, aminek magassága, anyaga, állíthatósága megfelel igényeinknek. Aztán a fenti funkcionális szempontoknak megfelelőek közül válasszunk ki a nekünk leginkább tetszőt, így biztosan szép, jó, és hasznos tárgyat vásárolunk majd, amelyet hosszú évekig használhatunk.


Asztali lámpáink éjjeli szekrényre vagy íróasztalra is tökéletes választás

Az asztali lámpák kellemes hangulatot teremtenek nem csak a hálószobába, de a nappaliba is. Amellett, hogy illeszkedik a lakás berendezéséhez, azt is figyelnünk kell, hogy mennyi fényt adnak vissza az egyes asztali lámpák. Ha tanulni vagy olvasni szeretnénk este, akkor világos színű lámpát válasszunk. A munkahelyi lámpa esetén figyelnünk kell arra, hogy olyan lámpatestet válasszunk, amelyek nem terhelik a szemünket, tehát a színhőmérséklet és a színvisszaadás is megfelelő, így csökkentik a fáradság mértékét és növelik a teljesítményünket.